Medycyna jest jedną z dziedzin, której zasoby w internecie należą do największych. Aby ułatwić użytkownikom ich wykorzystanie, powstały liczne specjalistyczne bazy danych - wyszukiwarki i katalogi - umożliwiające szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji. Odnośniki do niektórych z nich, podzielone na te sensu stricte związane z osteoporozą i te związane ogólnie z medycyną znajdą Państwo poniżej.
ADRESY
"KOŚCI"
- International Osteoporosis Foundation z One-Minute Osteoporosis Risk Test
- Osteovision
- National Osteoporosis Foundation
- Doctor's Guide in Osteoporosis
- Hip Fracture Risk Calculator For Healthy Postmenopausal Women
- Fracture Risk Calculator
- International Bone and Mineral Society
- Polski Portal Osteoporozy
- American Society for Bone and Mineral Research
- Endocrine Society
- Federation of American Societies for Experimental Biology
- International Bone and Minerał Society
- International Myeloma Foundation
- International Society for Clinical Densitometry
- Journal of Bone and Mineral Research
- National Osteoporosis Foundation
- NIM Osteoporosis and Related Bone Diseases—National Resource Center
- Osteogenesis Imperfecta Foundation, Inc.
- Paget Foundation for Pagct's Disease of Bone and Related Disorders
- U.S. Surgeon General's Workshop on Osteoporosis and Bone
MEDYCYNA OGÓLNA - BAZY DANYCH, WYSZUKIWARKI, KATALOGI
POLSKIE
ZAGRANICZNE
WYSZUKIWARKI
ZAAWANSOWANY TRYB ZAPYTAŃ
Stosowanie zaawansowanego trybu zapytań i operatorów logicznych pozwala uściślić kryteria poszukiwania ograniczając liczbę odnajdywanych odnośników. Operatory logiczne wpisuje się bezpośrednio w polu, w którym formułuje się zapytanie dla wyszukiwarki. Poniższe operatory są akceptowane przez większość popularnych wyszukiwarek.
- Wyrażenia booleanowskie (AND, OR, NOT = logiczne "i", "lub", "nie") - służą do łączenia słów i fraz. Zastosowanie AND sprawia, że wyszukiwane są tylko dokumenty zawierające obydwa słowa (przed i za AND); OR - przynajmniej jedno z podanych słów; NOT - dokumenty, w których występuje dane słowo, są pomijane.
- Znaki plus/minus - znak plus umieszczony przed danym słowem (bez spacji) sprawia, że wyszukiwane są tylko te dokumenty, które zawierają to słowo. Znak minus ma działanie odwrotne - wyszukiwane są dokumenty, w których dane słowo nie występuje. Przykłady zapytania:
- osteoporoza +hrt (spowoduje wyszukanie dokumentów związanych tematycznie z osteoporozą, ale tylko takich, które zawierają w swej treści słowo "hrt") natomiast osteoporoza -hrt (spowoduje wyszukanie dokumentów dotyczących osteoporozy, ale nie o "hrt")
- Cudzysłów - ujęcie kilku stów kluczowych w cudzysłów powoduje, że zostaną wyszukane tylko te dokumenty, które zawierają tę frazę w całości. Dokumenty zawierające jedynie pojedyncze słowa z frazy zostaną zignorowane.
- Zróżnicowana wielkość liter (case sensitive) - powoduje, że wyszukiwane są strony zawierające dokładnie zdefiniowany tekst (np. "Deca-Durabolin", ale nie "deca-durabolin".
Każda wyszukiwarka oferuje pomoc (help), czyli oddzielną stronę ze szczegółowymi objaśnieniami składni zapytań trybu zaawansowanego i innymi istotnymi informacjami. Zawsze warto się zapoznać z pomocą danej wyszukiwarki, bo może się okazać, że oferowane przez nią mechanizmy różnią się nieco od istniejących standardów.